Blog

Papagáje do bytu

Najlepšie a najvhodnejšie papagáje do bytu – 1. časť

 

Uvažujete nad tým, že si zaobstaráte papagája ako domáceho miláčika? Skvelá voľba! Zástupcovia niektorých druhov exotického vtáctva vedia byť totiž skvelí, oddaní a zábavní spoločníci. V tomto článku vám predstavíme vôbec najlepšie a najvhodnejšie papagáje do bytu, pôvodom z Austrálie. Nájdu sa medzi nimi aj také, ktoré sú vhodné pre úplných začiatočníkov.


Zapamätajte si: Pri podávaní vhodného krmiva a správnej starostlivosti sa papagáje dožívajú pekného veku. Pokojne sa tak môže stať, že s vami strávia dlhé a krásne roky, počas ktorých si užijete mnoho zážitkov.

 

Zdroj obrázka: pixabay.com

bird-5943309_1280

 

1. Andulka vlnkovaná

 

Kto by nepoznal malé, roztomilé a farebné andulky, ktoré zdobia nielen voliéry mnohých chovateľov, ale taktiež nespočetné množstvo domácností? Keďže sa vyznačujú drobnou postavou, predstavujú najlepšiu voľbu pre tých, ktorí hľadajú malé vtáky do bytu. Majitelia na nich oceňujú aj fakt, že nie sú príliš hlučné. Väčšinu dňa si však pre seba pospevujú. No keď sa s ich melódiami zžijete, nebudete ich ani vnímať. Lákadlom sú najmä samčekovia, ktorých pri troche snahy dokážete naučiť aj nejaké to slovíčko. Tieto nenáročné vtáčiky, ktoré sú ideálne aj pre začiatočníkov bez predošlých skúseností, sa dožívajú v priemere cca 10 rokov.

 

Zdroj obrázka: pixabay.com

hand-stroking-1579503_1280

 

2. Korela chocholatá

 

Komu by sa málila andulka, pre toho bude ako stvorená korela. Tento pomerne tichý papagáj do bytu, pre ktorého je charakteristický jeho nezameniteľný chochol, je veľmi učenlivý a inteligentný. Takisto ako andulky, aj korely sú v celku nenáročné, pričom na ne veľmi dobre platí krotenie, aj keď nie sú ručne dokŕmené. Počítajte však s tým, že si budú vyžadovať už o čosi viac pozornosti. Zatiaľ čo mladých samčekov dokážete naučiť rozprávať alebo prekrásne opakovať melódie či vaše pískanie, samičky budú po väčšinu dňa ticho. Čas od času ale dokážu spustiť poriadny škrekot. Priemerný vek ich života je cca 20 rokov, no v závislosti od podmienok a starostlivosti to môže byť aj podstatne menej či viac.

 

Zdroj obrázka: pixabay.com

bird-2603450_1280

 

3. Alexander malý

 

Nami vybranú trojicu najlepších austrálskych operencov vhodných ako domácich miláčikov uzatvára alexander malý. V porovnaní s andulkami či korelami je tento papagáj do bytu podstatne náročnejší. Nielenže mu musíte venovať oveľa viac pozornosti, ale takisto by ste mu mali spestrovať jeho každodenný jedálniček ovocím či zeleninou. Za vašu vzornú starostlivosť sa vám však odvďačí svojou oddanosťou a zábavnými kúskami. Na druhej strane, treba spomenúť, že alexandre, ktoré sa v priemere dožívajú zhruba 15 – 20 rokov, vedia byť poriadne hlučné – najmä vtedy, keď sa im niečo nepáči alebo keď sa vyplašia. Okrem toho môžu byť v domácnosti aj deštruktívne. Z toho dôvodu odporúčame, aby ste si dovnútra zaobstarali ručne dokŕmeného jedinca.

 

Zdroj obrázka: pixabay.com

bird-7612183_1280

 

Ďalšie najlepšie a najvhodnejšie papagáje do bytu môžete lepšie spoznať v 2. časti.

Vaječná zmes pre papagáje

Vaječná zmes pre papagáje

Vaječná zmes pre papagáje – zaručene najlepší recept


Vaječná zmes pre papagáje sa podáva mnohým druhom exotického vtáctva za účelom ich stimulovania k páreniu tesne pred začiatkom chovnej sezóny. Okrem toho je dôležitou súčasťou stravy hlavne v čase odchovu mláďat, kedy ňou rodičia kŕmia svoje potomstvo. Recept je pritom veľmi jednoduchý. Dokážete si ju rýchlo pripraviť aj doma – z malého množstva základných surovín, ktoré sa bežne vyskytujú snáď v každej domácnosti. 

Zdroj obrázka: pixabay.combirds-4118173_1280

 

Vaječná zmes pre papagáje – recept

 

Na prípravu vaječnej zmesi pre papagáje budete potrebovať nasledovné:

⦁ vajíčka uvarené natvrdo,

⦁ mrkvu,

⦁ strúhanku.

 

Ako sme spomenuli v samom úvode, vaječná zmes pre papagáje má veľmi jednoduchý recept. Vajíčka uvarené natvrdo roztlačte. Môžete si pomôcť jemným strúhadlom, cez ktoré následne postrúhajte aj mrkvu. Potom nasypte strúhanku a všetko dôkladne premiešajte. Výsledná hmota by mala byť len mierne lepivá. Pamätajte však, že zatiaľ čo niektoré druhy papagájov uprednostňujú vlhkejšie/lepkavejšie vajcové krmivo, iné lepšie prijímajú suchšiu zmes. Preto si výslednú konzistenciu dolaďte podľa svojho osadenstva.

Okrem vyššie zmieňovaných surovín môžete voliteľne pridávať aj iné – na základe toho, čo chutí vašim papagájom. Chovatelia zvyknú dávať do vaječnej miešanice napríklad cviklu, hrach alebo jablko. Taktiež môžete vašu doma pripravenú zmes spestriť hlávkovým šalátom, vňaťou, púpavovými listami a podobne. Jednoducho, fantázii sa medze nekladú. Použite to, čo vášmu vtáctvu najviac chutí.

Náš tip: Strúhanku môžete nahradiť rozmixovanými chovateľskými piškótami. Nepoužívajte však tie klasické z obchodu, pretože obsahujú priveľa cukru, ktorého vysoký príjem môže vašim papagájom z dlhodobého hľadiska ubližovať.

 

Zdroj obrázka: pixabay.com

parrot-4916000_1280

 

Kupovaná vaječná zmes ako adekvátna alternatíva


Ak máte obavy z toho, či dokážete svojim zverencom pripraviť doma skutočne vhodnú miešanicu, môžete staviť na kupovanú alternatívu. Vaječná zmes pre papagáje, akú produkujú osvedčení výrobcovia Witte Molen, Allpet či Prima, je adekvátnou náhradou tej domácej. Keďže sa vyznačuje vyváženým pomerom použitých surovín, môžete mať istotu, že dáte vašim operencom to najlepšie.


Po takýchto krmivách, ktoré lákajú exotické vtáctvo nielen svojou chuťou, ale taktiež príjemnou vôňou, s obľubou siahajú aj veľkochovatelia. Vaječná zmes pre papagáje totiž predstavuje značnú úsporu času, čo môžete koniec koncov pocítiť aj pri menších chovoch. Nehovoriac o tom, že v porovnaní s domácimi miešanicami nepodlieha na vzduchu, na slnku či pri vyššej teplote tak rýchlo skaze.